2008. augusztus 23., szombat

Csak szolgák….





Az Aratás Gyülekezetének a pásztora, a gyülekezetbe járó tagokért érzett – és a Biblia által is előírt – felelősség, valamint a saját álláspontom megalapozott kialakítása érdekében megvizsgáltam az Egyesült Államokban lévő u.n. ’lakelandi ébredés’ néven fémjelzett szolgálatokat. Lehetőségeimhez mérten, összegyűjtöttem az ezzel kapcsolatban fellelhető információkat Apostoloktól. Több vezetővel, szellemi tekintélyekkel tanácskoztam erről, valamint saját magam is megnéztem több szolgálatot, illetve ezek részleteit.

Link ajánló
:
Nochta Pál
Attila írása a lakeland-i eseményekről: A jövő elkezdődött...

A lakeland-i mozgalom látható része, ami megjelent a különböző médiumokban (internet, God Tv, stb.) – gondolok itt az istentiszteletek közvetítésére, Todd Bentley szolgálatairól látható videókra, stb. – az egész keresztény világot mozgásba hozta, nem utolsósorban – Todd Bentley által deklaráltan – ez is a célja, elmondásuk szerint, szeretnék megérinteni az egész világot azzal a tűzzel, amelyet ők ott Istentől kaptak. Az ott kialakult szellemi mozgások tehát az egész világ befolyásolására vannak kirendelve, ez érezhető is, hiszen a körülöttünk élő, általunk ismert keresztény testvérek túlnyomó része foglalkozott ezzel a kérdéssel az utóbbi napokban. Sokan közülük, az Aratás Gyülekezetén belül is, megfogalmaztak kérdéseket, illetve beszámoltak olyan eseményekről, hallottakról, látottakról, amelyeket ők visszásnak, de legalábbis kérdésesnek tartanak. Megint mások, beszámoltak az ennek kapcsán szerzett pozitív tapasztalatokról, véleményekről.

Szellemi emberként fontosnak tartom Pál az 1 Kor. 2,13-ban található intését/tanítását, amely szerint szellemi dolgokkal kell összemérni a szellemi dolgokat, ezért semmiképpen sem akartam „testből” csípőből megítélni a hallottakat, hanem szellemből, méghozzá megalapozottan. Ráadásul Pál két verssel később egyértelműen leszögezi azt is, hogy a szellemi embernek mindent meg kell vizsgálnia. A vizsgálat, a megítélés, az analizálás, bizonyos dolgok megkérdőjelezése (semleges értelemben értendő, nem előítélettel) tehát Pál tanítása alapján kötelező. Természetesen ez nem azonos az elítéléssel, amely egy végleges verdikt kimondása egy ember életére. Ez egyes-egyedül tudjuk, Krisztus joga csak.

Riport
A beszerzett információk között tehát találtam egy – általam meghallgatásra érdemesnek ítélt – véleményt Lakelandről egy olyan ember szájából, aki már több évtizede foglalkozik az ébredések történetével, jelenleg is működő szolgálata van Krisztus testében (www.revivalschool.com), továbbá részese volt a prófétai mozgalomnak (aminek tulajdonképpen Lakeland is része lett), 2004-ben vált ki belőle, vagyis a véleményének elmondása tud olyan adalék-információval szolgálni, ami bizonyos tekintetben és szempontból belátást is adhat a lakeland-i történések gyökereibe, azok megértését segítheti elő és további információt ad ahhoz, hogy a gyülekezeti tagok saját maguk megítélhessék a látottakat. Az előbb említett páli tanításban nemcsak azt fontos látni, hogy a vizsgálat kötelező, hanem azt is, hogy mindenkinek egyénileg kell ezt elvégezni, ugyanis mindenkinek van egyéni felelőssége is a döntései, látásai, véleménye és a sorsa kialakításában.
Pontosan ezért nem kívánom manipulálni senkinek a véleményét, hiszen azzal az egyéni mérlegelést iktatnám ki. „lelkiismeretünk bizonysága, hogy isteni őszinteséggel és tisztasággal, nem testi bölcsességgel, hanem Isten kegyelmével forgolódtunk a világon, kiváltképpen, pedig ti köztetek….nem hogy uralkodnánk a ti hiteteken, hanem munkatársai vagyunk a ti örömeteknek; mert hitben álltok.” 2 Kor. 1. Ha valóban körbejárunk bármely kérdést, de nem csak dűlőre akarunk jutni, hanem jobban meg szeretnénk érteni egymás álláspontját, akkor bizonnyal közelebb kerülünk a megoldáshoz, és életünk könnyebb lehet.
Nem helyezek extrém hangsúlyt a szolgálatomban sem a logikára, sem a meggyőző érvelésre. Inkább azt az utat keresem, amely nem csak a logika szűk és biztos útján marad, hanem a Szentírás szellemi elveinek megértésével és a belső emberem fejlesztésével az igazságot megérteni és közelíteni tudja.

Ékesszólás vs. szellemi bölcsesség
„Én is, mikor hozzátok mentem, atyámfiai, nem mentem, hogy nagy ékesszólással, avagy bölcsességgel hirdessem néktek az Isten bizonyságtételét. Mert nem végeztem, hogy egyébről tudjak ti köztetek, mint a Jézus Krisztusról, még pedig mint megfeszítettről. És én erőtlenség, félelem és nagy rettegés közt jelentem meg ti köztetek. És az én beszédem és az én prédikálásom nem emberi bölcsességnek hitető beszédiben állott, hanem Szellemnek és erőnek megmutatásában: hogy a ti hitetek ne emberek bölcsességén, hanem Istennek erején nyugodjék. Bölcsességet pedig a tökéletesek között szólunk; ámde nem e világnak, sem e világ veszendő fejedelmeinek bölcsességét; Hanem Istennek titkon való bölcsességét szóljuk, azt az elrejtettet, melyet öröktől fogva elrendelt az Isten a mi dicsőségünkre;” 1 Kor. 2:1-7”
Mindenféleképpen egyfajta helytelen szóhasználatokkal vagy fogalomzavarokkal állunk szemben a mai egyházainkban. Az is egy lehetőség, hogy rámutatunk helytelen használatukra (Pl. ébredés, tűz, kenet). Árnyékok és a valóság között azonban mindenféleképpen szeretnénk különbséget tenni, csak a Szentírás és Isten Szelleme segítségével. A múltbeli tapasztalataink alapján mindannyian sokszor skatulyákat, definíciókat, kategóriákat és mindezekből akár alapelveket hozunk létre. Az elénk kerülő dolgokból, aztán megállapítjuk, hova fér be vagy melyiket szükséges kilöknünk. Megoldást látok az elemzés, értékítélet-alkotás, és érvelésben, illetve a konstruktív, kreatív, előremutató, intuitív tanácskozásban is. Egyetértek azzal, hogy a szolgálatba beszűrődhet a vezető nézete, és „nagyot nyomhat a latba”. Ez azonban véleményem szerint korántsem egyenlő azzal, hogy a vezető ’destruktívan deklarál’ valamilyen szellemi irányvonalat, amelyet a juhoknak szellemi érettségre (csecsemő, ifjú, érett) korra és nemre tekintet nélkül el kellene fogadni. (Teszem azt mindenkinek el kellene fogadni a bal vagy jobb oldali nézeteket.)

Egy Gyülekezet szellemi véleményformálásának kialakítása/gyakorlása ugyanolyan nagy szellemi feladata egy egészséges vezetőségnek, mint más funkciónk, a Szentírás és lelkiismeretünk (belső szellemi bizonyság) fényében, hisz ez az egyik gyümölcse az érett kereszténynek. A hívők így tanulják meg, hogy bizonyos kérdésekben véleményt lehet/kell alkotni. De azt is megtanulják, hogy az objektív tények alapján döntsenek és ne az előítéletek vagy indulatok határozzanak meg akár egy életre szóló ’szellemi-gellert’ hozó döntéseikben.
Nézzük meg Pál Apostol, miként könyörög a szentekért:

„És azért imádkozom, hogy a ti szeretetetek még jobban-jobban bővölködjék:
1. megismerés, (felismerés, megértés, ismeret);
2. minden megértésben (érzékelés, észlelés, tudomás);
3. hogy megítélhessétek (kipróbál, megpróbál, megvizsgál, jóváhagy, helyesel, jónak/helyesnek/alkalmas);
4. hogy mi a rossz és mi a jó;
5. legyetek tiszták és botlás nélkül valók (hibátlan, tiszta (lelkiismeret) meg nem botránkoztat)
6. a Krisztusnak napjára; teljesek lévén az igazságosságnak (jogosság, méltányosság) gyümölcsével, melyet Jézus Krisztus ad az Isten dicsőségére és magasztalására. Fil.1:8-10”
„Mert mindaz, aki tejjel él, járatlan az igazságnak beszédiben, mivelhogy kiskorú. Az érett korúaknak pedig, kemény eledel való, mint akiknek a tapasztalatuk miatt, gyakorlottak az érzékeik (ítélőképesség) a jó és rossz között való különbségtételre. Zsid. 5:13-14„

Egyéni és kollektív döntés
Tehát az egyén véleménye eltérhet másokétól, és ez nem elítélendő. A bibliai értékeken, tényeken illetve gyümölcsökön alapuló szolgálatot vagy véleményt (és nem propagandát) támogatom. Fontos dolognak tartom azt is, hogy szükség esetén a juhok véleményt is formáljanak. Például szellemi krízisben.
„Akkor tetszék az apostoloknak és a véneknek az egész gyülekezettel egybe, hogy férfiakat válasszanak ki magok közül és elküldjék Antiókhiába Pállal és Barnabással, Júdást, kinek mellékneve Barsabás, és Silást, kik az atyafiak között főemberek valának. Mivelhogy meghallottuk, hogy némelyek mi közülünk kimenvén, megháborítottak titeket beszédeikkel, feldúlva a ti lelketeket, azt mondván, hogy körülmetélkedjetek és a törvényt megtartsátok; kiknek mi parancsot nem adtunk: Tetszék nékünk, miután egyértelemre jutottunk, hogy férfiakat válasszunk ki és elküldjük ti hozzátok a mi szeretteinkkel, Barnabással és Pállal, Oly emberekkel, kik életüket tették kockára a mi Urunk Jézus Krisztus nevéért. ApCsel.15.”

Objektíven
Ami a Lakeland-be utazott néhány egyházi tekintélyek által történő vélemény-nyilvánítással, jóváhagyással, valamint az egységes gyülekezeti álláspont kialakításával kapcsolatos, a következőket tartom szükségesnek leszögezni. Az Aratás Gyülekezete jelenleg még nincs (de szándékunk), véglegesen kialakult és deklarált kapcsolatban egyetlen olyan szellemi tekintéllyel (Apostol) sem, aki tekintély lenne az egész Gyülekezet fölött is, ami esetleg azt eredményezhetné, hogy valamilyen konkrét döntést kellene hozni abban a kérdésben, hogy a gyülekezet, mint Krisztus testének egy tagja, miként ítélje meg a Lakeland-ben történteket. Ebből következően – konkrét döntéshelyzet hiányában – idő előttinek tartom jelenleg bármely konkrét állásfoglalást, és amíg ilyen helyzet nem áll elő, addig – az egységes gyülekezeti álláspont kialakítását mellőzve – az előbbiekben mondottak szerint mindenkinek kizárólag a saját belátására bízom, hogy a szellemi fejlődése érdekében milyen lépéseket tesz meg.
Apcs 5:38-39 „Mostanra nézve is mondom néktek, álljatok el ez emberektől, és hagyjatok békét nékik: mert ha emberektől van e tanács, vagy e dolog, semmivé lesz; Ha pedig Istentől van, ti fel nem bonthatjátok azt; nehogy esetleg Isten ellen harcolóknak is találtassatok.”

Szubjektíven
Azonban az Aratás Gyülekezetre nézve, felelősséggel tartozom s így kötelességem is utána járnom, minden fontos egyházügyi kérdésnek, pláne amikor természetfeletti történések is szerepelnek. „Szeretteim, ne higgyetek minden Szellemnek, hanem próbáljátok (megvizsgál, tesztel) meg a Szellemeket, ha Istentől vannak-e; mert sok hamis próféta jött ki a világba. 1Ján 4:1”
Mégis, ha valaki megkérdezi, mi a véleményem Todd Bentley szolgálatáról szubjektíven, egy mondattal megfogalmazva: kérdéses előttem több szellemi esemény az eddig szerzett ismereteim alapján. Néhány kérdést megemlítenék, amelyre várom a választ:
- Angyalokkal való találkozásában és kommunikációjában fellelhető kérdőjelek, amely megfoghatatlanná teszik a szellemi élmények megítélését
- A szolgálat tartalmának fókusza és üzenete
- A gyógyulások és feltámadások hitelességének hiánya a sajtó és a test felé
- Szolgálatának kivitelezésében durva és extrém elhajlások
- Mi vagy ki ösztönözte arra, hogy szolgálata közben teletetováltassa magát tetőtől talpig? A testén lévő ábrák üzenetének értelmének tisztázása
- A megittasodás átadása, az Isten Szellemének u.n. vételének bibliai fogalmának magyarázata
- Összességében példaértékű-e és adoptálható-e a szolgálati minta és etika

Az ébredés
"Hát ki az az Apollos, és ki az a Pál? Szolgák csupán, akik által hívőkké lettetek; mégpedig ki-ki úgy szolgál, ahogy megadta neki az Úr." 1 Kor.3:5
Tudjuk, időt szükséges nyerni, amíg bizonyos kérdésekben meggyőződik az ember, hogy olyan módon építse ki véleményét, amely biztos alapokkal bír. Ezért adok időt magamnak, amíg kérdéseimre választ nem kapok.Tegyük hozzá, ébredési helynek tekintik Lakeland-et, így igen nagy istenfélelemmel néztem, nehogy elhamarkodottan hozzak véleményt, kárára és nem hasznára szolgálatomnak és a közösségnek.
Azonban érdeklődéssel tekintek a következő időszak történéseire is Lakeland-ben, mégpedig a következő szempontokat mérlegelve:
1. A hitünk középpontja a kereszt. Ezért a kereszt hirdetésének és gyakorlati alkalmazásának hiányával a kereszténységnek létét veszítjük el. Ezáltal jött létre rengeteg vallás és akár jóindulatú vallási mozgalom. Így bekövetkezik a céltévesztés elkerülhetetlenül, és démoni befolyás, azaz a hitetés.
2. Szeretnék idézni Charles Spurgeontól: „A keresztény élet alapelemeinek prédikálása a kereszt említése nélkül olyan, mint amikor egy kiképzőtiszt parancsokat ad, olyan katonáknak, akiknek nincsen lábuk. Hallják és értik az utasításokat, azonban nem tudják kivitelezni. Emlékezzetek, csak a Kereszt által nyerjük el azt a képességet, hogy megtegyük azt, amit Isten mond.”
Ami az apostolok támogatásával kapcsolatos Lakeland-ben, úgy gondolom, fontos megemlítenem pár észrevételemet. Különbséget látok felfedezni az evangélista szolgálata és az apostoli szolgálatok közötti szellemi munka városokra kiterjedő hatásai között.

A Lakeland-ban létrejött egyfajta új egység, mégpedig a többféle apostoli megmozdulások között, amelyre nem volt eddig lehetőség állításuk szerint. Ezt mindenképpen sikeresnek kell elkönyvelni. Az igyekezetüket Todd Bentley szolgálatának támogatásában pedig nemes erénynek.
A három meghatározó apostoli áramlat egységes kiállásáról van itt szó, USA-ban:
• ICA (Apostolok Nemzetközi Koalíciója)
• Revival Alliance (Éledési Szövetség)
• Morningstar Ministries
Azt feltételezem teljesen jó szándékból persze, éretten akartak viszonyulni a helyzethez, mert
• Egységet hoztak létre
• Befedezés alá vitték a szolgálatot
• Kifejezték, hogy segítik a továbbiakban
Meg akarták állítani a megosztást és bomlasztást Krisztus testében Lakeland körül, szinte a jó hírüket kockáztatva, mert
• A Királyság érdekeit tartották szemük előtt
• Felismerték a lehetőséget az áramlatok egységbe való integrálásában
• A szituáció súlyát tekintve, felelősséget éreztek a TEST védelmét szemük előtt tartva
Hozzáteszem, kezd egy olyan áramlat is kibontakozni Krisztus testében, hogy szinte megkérdőjelezhetetlen több nemzetközi szolgáló véleménye vagy cselekedete, akik apostoli vagy prófétai címmel rendelkeznek. Úgy gondolom a csalhatatlanság gyümölcsét nem lehetséges megteremni. Nem érdekes az, ha ma Krisztus testében a hitetéstől és megtévesztéstől védekezni próbálunk, akár világos kérdéseket feltenni olyan dolgokban, amelyek egyáltalán nem egyértelműek majd egyesek úgy reagálják azt le, hogy csatamezőt rajzolnak fel, rögtön árkot ásva és pólusokat kialakítva. A megbélyegzés jelzői ilyenkor: lázadás, szkepticizmus, vallásosság. Hogy ennek a lakeland-i szituációnak mi lesz a gyümölcse, várnunk szükséges, mert a következő időszak fogja megmutatni. Annyi bizonyos, felelősség és elszámoltathatóság terheli mindezek után őket. Ebben is várom az évek múlásával a fejleményeket.

Summa
Végezetül egy fontos dolgot nem szeretnék figyelmen kívül hagyni, mégpedig ami a Magyarországon lévő szolgálók felelősségét jelenti Krisztus testében, hogy miként és hogyan ítélnek meg bármely munkát Krisztus testében.
„Kinek-kinek munkája nyilván lesz: mert [ama] nap megmutatja, mivelhogy tűzben jelenik meg; és hogy kinek-kinek munkája (eredmény, teljesítmény, alkotás) milyen, azt a tűz próbálja meg. 1Kor 3:13”
„Mert nem vonogattam magamat, hogy hirdessem nektek, az Istennek teljes akaratát. Viseljetek gondot azért magatokra és az egész nyájra, melyben a Szent Szellem titeket vigyázókká tett, az Isten egyházának legeltetésére, melyet tulajdon vérével szerzett. A.Cs. 20:27 -28„
Vezetők és juhok, járjatok utána annak, hogy mi munkálkodik köztetek; lássátok a gyümölcseiket, az életüket, és hogy mi van mögöttük. Már régóta ideje lenne annak, hogy Krisztus Teste felnőjön, és abbahagyja azt, hogy rácsodálkozzon mindenre, ami prófétikus, vagy egy természetfölötti szellemi ajándék. Elméletileg a jelek és csodák minket követnek, és nem mi követjük a jeleket és a csodákat. Figyelembe ajánlom még ezzel kapcsolatban Pál Filippibeliekhez írt levelének 3. fejezetében a következőket is:
„Sőt kárnak ítélek mindent az én Uram, Jézus Krisztus ismeretének gazdagsága miatt: akiért mindent kárba veszni hagytam, és szemétnek ítélek, hogy a Krisztust megnyerjem, És találtassam Ő benne, mint akinek nincsen saját igazságom a törvényből, hanem van igazságom a Krisztusban való hit által, Istentől való igazságom a hit alapján:
Hogy megismerjem Őt, és az Ő feltámadásának erejét, és az Ő szenvedéseiben való részesülésemet, hasonlóvá lévén az ő halálához;
Ha valami módon eljuthatnék a halottak feltámadására. Nem [mondom], hogy már elértem, vagy [hogy] már tökéletes volnék; hanem igyekezem, hogy el is érjem, amiért meg is ragadott engem a Krisztus Jézus.
Atyámfiai, én magamról nem gondolom, hogy már elértem volna:
De egyet [cselekszem], azokat, amelyek hátam mögött vannak, elfelejtvén, azoknak pedig, amelyek előttem vannak, nékik dőlvén, célegyenest igyekszem az Istennek a Krisztus Jézusban onnét felülről való elhívása jutalmára. Valakik azért tökéletesek [vagyunk], ilyen értelemben legyünk: és ha valamiben másképpen értetek, az Isten azt is ki fogja jelenteni néktek: Csakhogy amire eljutottunk, ugyanabban egy szabály szerint járjunk, ugyanazon értelemben legyünk.
Legyetek én követőim, atyámfiai, és figyeljetek azokra, akik úgy járnak, amiképpen mi néktek példátok vagyunk.
Mert sokan járnak [másképpen], kik felől sokszor mondtam néktek, most pedig sírva is mondom, hogy a Krisztus keresztjének ellenségei; kiknek végük a veszedelem (kárhozat), kiknek Istenük a ő hasuk és akiknek dicsőségük az ő gyalázatukban van, akik földiekkel törődnek. Mert a mi Királyságunk a mennyekben van, honnét a megtartó Úr Jézus Krisztust is várjuk; Aki elváltoztatja a mi nyomorúságos testünket, hogy hasonló legyen az Ő dicsőséges testéhez, amaz Ő hatalmas munkája szerint, mely által maga alá is vethet mindeneket.”

Vagyis együtt arra kell, hogy törekedjünk, a cél felé egy értelemben, egy észjárással legyünk, és ha valamire eljutottunk, abban szilárdan megálljunk. Ami pedig nem a cél felé mutat, vagy amire még nem jutottunk el, mert másképp gondoljuk, azt bízzuk Istenre, mert le fogja leplezni előttünk. Szerintem a lakeland-i mozgalommal kapcsolatos idő előtti vélemények is ez utóbbi kategóriába tartoznak (nem a cél felé mutat és még nem jutottunk el rá), ezért én személy szerint Istentől várom, hogy megmutassa ennek az életem/életünk számára lényeges és a test számára hasznot hozó üzenetét. Ezt tudom mindenkinek tanácsolni.


Nincsenek megjegyzések: